Üroloji & Androloji
Erkek Cinsel ve Üreme Sağlığı

Üremeye Yardımcı Teknikler

Aşılama (İnrauterin İnseminasyon,IUI)
Aşılama (İnrauterin İnseminasyon,IUI)
Semen örneğinin yıkanarak, iyi hareketli spermlerin seçilip rahim içine verilmesi işlemidir. Bu yöntemin özelliği, hızlı hareket eden sağlıklı spermlerin seçilmesi, spermlere zararlı olan asit ortamın bertaraf edilmesi, spermin yumurtaya daha yakın bir yere bırakılması ve spermlere kadın fallop tüplerine ulaşma şansı verilmesidir.
devamı
Tüp bebek (In Vitro Fertilizasyon,IVF)
Tüp bebek (In Vitro Fertilizasyon,IVF)
IVF kadınlarda ilaç verilerek çoğaltılan yumurtaların ultrasonda eşliğinde toplandıktan sonra erkekten alınan spermlerle laboratuvar ortamında döllenmesidir. Bu yöntemde sperm seçimini yumurta dış ortamda kendi yapar bir başka değişle spermlerin kendi çabalarıyla (yumurtanın içerisine girebilecek hareket ve kaliteye sahip olması) yumurtanın içerisine girebilmeleri ve döllenmeyi başlatmaları gerekir.
devamı
Mikroenjeksiyon (Oosite sperm enjeksiyonu, ICSI)
Mikroenjeksiyon (Oosite sperm enjeksiyonu, ICSI)
Spermin yumurta hücresi (oosit) nin içerisine enjekte edilerek döllenmesi ve embriyo oluşumunun sağlandığı tekniktir. 1992 yılından beri infertilite tedavisinde kullanılmaktadır. Bu sayede spermlerde hareket bozukluğu olan erkeklerde hatta hiç spermin dışarı çıkmadığı (azoospermia) erkeklerde testisten elde edilen spermlerin yumurta hücresine enjeksiyonu ile çok başarılı sonuçlar elde edilerek infertilite tedavisinde yeni bir çığır açmıştır.
devamı
Sperm dondurma ve saklama
Sperm dondurma ve saklama
Testisten elde edilen sperm, kemoterapi ve radyoterapi öncesi veya çok az sayıda sperm çıkışının olduğu durumlar (kriptozoospermia) ejakülat spermlerinin saklanması gerekebilir. Saklama işlemi için günümüzde dondurma işlemi yapılmaktadır. Bu işlemde likit nitrojen kullanılır. Teorik olarak dondurulan hücreler çok uzun süreler uygun şartlarda saklanabilir.
devamı