Üroloji & Androloji
Erkek Cinsel ve Üreme Sağlığı

Ereksiyon Problemleri

Erektil disfonksiyon (iktidarsızlık) cinsel ilişki süresinde tatmin edici düzeyde ve sürede sertiğin devam etmemesi durumudur. Peniste oluşan sertleşme sinir ve damar yoluyla oluşan bir fizyolojik olaydır. Normalde penis sönük halde iken penis içerisindeki düz kaslar kasılı haldedir ve penis içerisindeki kan akımı minimal düzeydedir. Sinirsel uyarılarla birlikte penis içindeki kasların gevşemesiyle kan akımı artışı olur ve penis içerisine kan dolmaya başlar. Penis içi basıncın artması aynı zamanda penisin drenajını sağlayan damarların kapanmasını sağlayarak sertliğin kalitesini ve sürekliliğini sağlar. Penisin sertleşmesinde kan damarları, ven adını verdiğimiz kirli kanı taşıyan damarlar, sinirler, düz kas yapısı ve endotel adını verdiğimiz yapının önemi büyüktür. Omuriilik düzeyinde spinal refleks mekanizmaları ve beyinin direkt ereksiyon üzerinde etkisi bulunmaktadır. Erektil disfonksiyonun fonksiyonel sınıflamasını yapacak olursak: 1. Ereksiyonu başlatmada problem (sinirsel, damarsal ve psikolojik etkenler) 2. Dolum bozuklukları (Arteriojenik) 3. Sertilği sürdürmede problem (kas yapısı, sinir, damarsal yapı bozuklukları-ven kapanma sorunu-) 4. Sertliğin sürekli devam etmesi-priapizm- (kas, sinir ve damarsal faktörler)

Erektil Fonksiyon Bozukluğu Tanısında Değerlendirmeler
Erektil Fonksiyon Bozukluğu Tanısında Değerlendirmeler
Detaylı olarak hastaların geçmişlerinin sorgulanması ereksiyon probleminin nedeninin anlaşılması ve buna bağlı en uygun tedavi yönteminin belirlenmesi açısından çok önemlidir. Nedeni araştırırken bir amaç da problemin düzeltilebilirliğini yada üstesinden gelinebilirliğini anlamak-anlatmak-, hastaya bilgi vermek ve bu tedavi yöntemleri hakkında hastayı bilgilendirmektir.
devamı
Erektil Fonksiyon Bozukluğunda Tedavi
Erektil Fonksiyon Bozukluğunda Tedavi
Genel tıp eğitimimiz içinde cinsel eğitim, cinsel sorunlar ve tedavilerinin yeteri kadar yer aldığını söyleyebilmek ve diğer sorunları ile birlikte cinsel sorununu da doktoruna ileten hastanın, tatmin edici tedavi alabileceğini ileri sürmek mümkün değildir.
devamı