Üroloji & Androloji
Erkek Cinsel ve Üreme Sağlığı

Tedavi seçenekleri

Hormonal bozukluklarda tedavi
Hormonal bozukluklarda tedavi
Eğer testosteron düzeyi düşük ise testosteron dışardan takviyesi ile kısırlık tedavi edilebilir mi? Hayır. Testosteron hormonunun düşük olduğu durumda dışarıdan testosteron hormonunun verilmesi tam tersi az olan sperm yapımınıda durdurur.
devamı
Tıkanıklığa bağlı olmayan azospermi
Tıkanıklığa bağlı olmayan azospermi
Tıkanıklığa Bağlı olmayan sperm yokluğunda tedavi Nonobstruktif azoospermia teşhis edilen erkeklerde dokuda sperm arama işlemi için Mikroskop eşliğinde TESE yöntemi yani Mikro TESE operasyonu uygulamaktayız. Yeni operasyon tekniğinde testisin tek bir kesi ile tamamen açılması ve dokunun mikroskop ile 20 kat büyütülerek sperm yapımı olan bölgelerin tespiti ve o bölgelerden doku örneklerinin alınması şeklinde yapılmaktadır.
devamı
Klinefelter sendromlu erkekler
Klinefelter sendromlu erkekler
Azoospermik erkeklerde en sık karşılaşılan kromozom sayısal anomalisi Klinefelter sendromudur. Azoospermik erkeklerin yaklaşık %10 unda görülen Klinefelter Sendromu, non-mozaik form (47,XXY) %80 oranında, mozaik form (46,XY/47,XXY) %20 oranında görülür(34). Mozaik Klinefelter olgularında sperm yapım bozukluğu şiddetli OAT den azoospermiye kadar değişiklik gösterebilir.
devamı
Tıkanıklığa bağlı azospermi
Tıkanıklığa bağlı azospermi
Cerrahi olarak vas deferensin çift taraflı bağlandığı (Vazektomi) veya scrotal cerrahi/inguinal cerrahi sonrasında vas deferensin zarar gördüğü olgularda tıkanık bölgenin çıkarılarak vas deferensin uç uca yeniden bağlanması ile (Vazovazostomi) tedavi edilir.
devamı