Üroloji & Androloji
Erkek Cinsel ve Üreme Sağlığı

Erkek Infertilitesi

‟ İnfertilite bir kişinin değil çiftin sorunudur” bu mottoyu hiç unutmadan yolunuza devam etmelisiniz. Çocuk sahibi olma ile ilgili sorun yaşayan çiftlerin ideal olarak birlikte değerlendirmesi bu nedenle önerilmektedir. Kadının değerlendirilmesi ne kadar önemli ise çocuk sahibi olma ile ilgili problem erkekte olduğunda onun konusunda uzman bir ürolog tarafından değerlendirilmesi ve muayenesi önem taşır. Ancak hemen her çocuk sahibi olma problemi yaşayan çiftte öncelikle kadınların, kadın doğum doktorunun kapısını çaldığını pratikte görmekteyiz. Erkekte de problem olabileceği ikinci plana atılmakta; spermle ilgili inceleme ve erkeğin muayenesi hemen her zaman sonraya ötelenmektedir. Tüp bebek uygulamarının giderek daha sık kullanıldığı günümüzde, erkekte sadece sperm analizi yapılarak spermin varlığına bakmak yeterliymiş gibi bir algı oluşmuştur. Ancak erkek üreme ile ilgili problem yaşıyorsa eşi gibi değerlendirilmelidir. Bu yolla nedenlerin ortaya konulması olası önemli sağlık problemlerinin giderilmesini ve hatta çiftin tüp bebek yöntemlerine gerek kalmadan doğal yolla çocuk sahibi olmasını sağlayabilecektir.

Çocuk sahibi olma sorunu yaşayan bir  erkeğe teşhis koymak için nasıl yaklaşım uyguladığımızı ve değerlendirme yaparken hangi testleri ve görüntüleme yöntemlerini uyguladığımızı sizlere kısaca aktarmak ve tedavi seçenekleri hakkında aydınlatıcı bilgiler vermeyi amaçlıyorum.

Umarım bu bilgiler çocuk sahibi olma yolundaki uğraşınızda sizlere yardımcı olur.

Erkek Üreme Sistemi Anatomisi
Erkek Üreme Sistemi Anatomisi
Erkek üreme sistemi hangi komponentlerden oluşur?Erkek üreme sisteminin 3 ana elementi vardır: Testisler, Sperm taşıyan kanallar ve salgı yapan bezler.
devamı
Değerlendirme
Değerlendirme
Değerlendirme
devamı
Azoospermia (Azospermi)
Azoospermia (Azospermi)
Azoospermia (Azospermi) nasıl tespit edilir? Spermiogramda tespit edilir. Ancak sadece bir spermiogram sonucuna bakarak ve santrifüj sonrası oluşan çökeleği incelemeden bu teşhisi koymak doğru değildir. 3-5 günlük cinsel perhiz yapılarak, en az 15-20 gün ara ile bakılan 2-3 spermiogram sonrası hiç sperm hücresi görülmemiş ise azospermi (azoospermia) tanısı konulur.
devamı
Tedavi seçenekleri
Tedavi seçenekleri
Tedavi seçenekleri
devamı
Mikro TESE operasyonu
Mikro TESE operasyonu
Mikro TESE operasyonu
devamı
Varikosel
Varikosel
Varikosel, testisin venöz yapısında oluşan ve doğuştan olan bir damarsal anomalidir. Yaşla birlikte ilerleyerek sperm yapım bozukluğuna neden olabilir. Çok ilerlemiş olgularda testis boyutlarında azalma ve testosteron yapımında bozukluklara neden olabilir.
devamı
Üremeye Yardımcı Teknikler
Üremeye Yardımcı Teknikler
Üremeye Yardımcı Teknikler
devamı