Üroloji & Androloji
Erkek Cinsel ve Üreme Sağlığı

Soğuk havalarda çocuğunuzla evde yapabileceğiniz eğlenceli aktiviteler

1-Evde kamp yapın!
 
Şehir  yaşantısında özellikle bu soğuk havalarda dış mekanda yapamayacağımız kamp eğlencesini evinizde yaşamaya ne dersiniz?
 
Çocukların hayal dünyalarını renklendirmek ve onunla iletişiminizi kuvvetlendirmek için en eğlenceli aktivitelerden biri hiç kuşkusuz kamp!
 
Pike, çarşaflar ve minderlerden rahatlıkla kurabileceğiniz  çadırınıza bir de piknik sepeti ekleyin. Tıpkı pikniğe gidiyormuş gibi minik atıştırmalıklar hazırlayın ve kampın keyfini çıkarın.
 
2-Ev tiyatrosu yapın
 
Ev tiyatrosu etkinliği hem onların özgüvenini arttıracak hem de sizinle olan iletişimini geliştirecek bir aktivitedir. Kutulardan ve minderlerden kendi sahnenizi hazırlayın.
 
Daha sonra da çocuğunuzun hoşuna giden aksesuarlar ile  onu sahneye hazırlayın. Tüm bu süreçte onun da size sahne aksesuarları ve süslemelerinde  yardımcı olmasını sağlayın. Sırasıyla herkes en sevdiği şarkıyı veya şiiri okusun.
 
Isınma turlarından sonra hayali oyunları ve rolleri oynamaya başlayın. Kendinizi çocuğunuzun sınırsız hayal dünyasına bırakın.
 
3-Beraber yemek yapın
 
Etraf kirlensin hatta bırakın üstü başı batsın.  Çocuklar dokunarak, yaşayarak öğrenir.  Beraber hazırlayacağınız minik bir pasta  onun için tatlıdan çok daha fazlası olacaktır. İlk önce ona ne yapmaktan hoşlanacağını sorun. Fikrini aldıktan sonra beraber ihtiyacınız olan malzemeleri çıkartın. Mümkün olduğunca ona sorumluluk verin. Yumurtayı kırmaktan hamuru yapmaya kadar beraber keyifli zaman geçirin. 
 
4-Kartpostal yapın
 
Kullanılmayan kağıt, dergi ve obejelerden rengarenk kart postallar yapmaya ne dersiniz?
 
Malzemelerin tümünü ona verin eline alacağı makas ile beğendiği renkleri ve figürleri dergiden kesmesini söyleyin. Kesmek onun ruhuna iyi gelecektir. Sonrasında aile büyüklerinden öğretmenine kime kartpostal yapmak istiyorsa kestiği parçaları kartona yapıştırarak ona özel tasarım yapmasını sağlayın.
Pamuk, düğme, bez aklınıza gelen bir çok malzeme kartpostalınız bir parçası olabilir. Sonrasında kartposta yazmak istediklerini sorun ve arkasını doldurun.
 
5-Tuvalet kağıdı rulosundan kendi hayvanat bahçenizi oluşturun.
 
Kullanılmayan tuvalet kağıdı rulolarından el işi kağıtlarıyla hayvan figürleri hazırlayabilirsiniz. Küçük bir iş bölümü yapın. Sırasıyla önce siz kesin o rulolara yapıştırsın sonra görevleri değişin. Rengarenk hayvanat bahçenizi oluşturun. Her birine isim verebilir sonra onları seslendirerek masalsı dünyanızı oluşturabilirsiniz.
 
 
6-Kendi ağacınızı renklendirin!
 
Malzemelerimiz yapıştırıcı ve düğme. İlk önce beyaz bir kartona ağaç gövdesi çizin.  Sonrasında ağacını düğmelerle süslemesini isteyin. Tüm bu işi ona bırakın. Hayalindeki ağacı oluşturmasını isteyin.
 

Varikosel Nedir, nasıl tedavi edilir ?
Varikosel Nedir, nasıl tedavi edilir ?
Vaikosel, testisin venöz yapısında oluşan ve doğuştan olan bir damarsal anomalidir. Yaşla birlikte ilerleyerek sperm yapım bozukluğuna neden olabilir. Çok ilerlemiş olgularda testis boyutlarında azalma ve testosteron yapımında bozukluklara neden olabilir. Bazı erkeklerde sperm yapım bozukluğu dışında testiste veya kasık bölgesinde ağrı olabilir. Genellikle sol testiste görülmekle birlikte her iki testistede olabilir. Dünya Sağlık Örgütü’nün 1992 yılındaki verilerine göre 9043 erkekte semen analizi incelemelerinde, sperm parametreleri bozuk olan erkeklerin %25’inde ve normal sperm parametrelerine sahip erkeklerin %12’sinde varikosel tespit edilmiştir. Başka bir çalışmada infertilite şikayeti ile başvuran erkeklerin %35-40’ında varikosel tespit edilmiştir. Teşhiste en önemli tanı yöntemi fizik muayenedir. Testise giden kord adı verilen damar ve sinir yapısının elle muayenesinde teşhis konulur. Muayenede öksürtme veya ıkındırma ile karın içi basıncı arttırılarak genişlemiş damar yapısının tanınması amaçlanır. Sadece ıkınma yoluyla hissedilen varikosel Grade 1, ayakta muayenede ıkınmadan hissedilen Grade 2 ve dışarıdan görülür düzeyde damar yapısının olduğu varikosel Grade 3 olarak adlandırılır. Doppler ultrasound ile varikosel araştırması muayenede tam olarak algılanamayan olgularda ayırıcı tanı olarak istenebilir. Amerikan Uroloji Derneğinin 2002 yılındaki toplantısında yalnız ultrasound ile tespit edilen varikoselin klinik açıdan bir anlamı olmadığı ve operasyona gerek olmadığı bildirilmiştir. Tedavide kasık bölgesinden yapılan mikroskobik cerrahi yöntem ile damarların bağlanmasıdır. Ameliyatta mikroskop kullanılması operasyonda damarların daha net olarak tanınmasını ve testisi besleyen arterin dikkatli bir şekilde korunmasını sağlar. Bu yöntemle  yapılan cerrahi müdahelelerde başarı şansı yüksek komplikasyon oranı düşüktür.
Devamını Oku...
Sperm İçin Toksik, Öldürücü Maddeler
Sperm İçin Toksik, Öldürücü Maddeler
Ph’ı düşük olan sıvılar ve kayganlaştırıcılar sperm için toksiktir yani öldürücüdür. Hodgin Lenfoma, testis tümörleri ve akut lenfositik lösemi (ALL) gibi genç yaşlarda görülen kanser hastalıklarının tedavisinde kullanılan kemoterapötik ilaçlar da şiddetli sperm yapım bozukluğuna yol açarlar. Sperm yapımından sorumlu olan hücreler radyasyona aşırı duyarlıdır. Yine kanser tedavisi için kullanılan radyoterapi de sperm yapımını geçici olarak durdurabilir veya tamamen yok edebilir. Vücuttaki tüm organlara olduğu gibi sigara ve alkolün düzenli ve aşırı miktarlarda alınması sperm yapımını bozar. Aşırı alkol alımı karaciğer ve hormonal dengeyi bozarak dolaylı olarak da sperm yapımı üzerinde negatif etki yapar. Sigara içerisindeki toksik maddeler yoluyla sperm hareketliliğinin üzerinde negatif etki yapar. IVF/ICSI tedavisine alınmadan önce (en az üç ay) çiftlerin sigara ve alkol kullanımını tamamen bırakmaları tavsiye edilmektedir.  Marihuana ve kokain gibi keyif verici maddeler de sperm yapımını bozar. Vücut geliştirmede veya sporcuların kullandığı androjen hormonu, sürekli radyasyona maruz kalmak (röntgen teknisyenleri), tarımda kullanılan böcek öldürücü ilaçlar veya sürekli sıcak ortamda çalışan kişilerde sperm kalitesi bozulabilir. Düzenli saunaya veya sıcak banyo (hot tubs, hamam) yapma alışkanlığı olanlarda da sperm kalitesinde (sayı ve harekette) bozulma görülebilir.
Devamını Oku...
Sperm Yapısı (morfoloji) Sıfır Olan Erkeğin Çocuğu Olur Mu?
Sperm Yapısı (morfoloji) Sıfır Olan Erkeğin Çocuğu Olur Mu?
Sperm yapısındaki (morfoloji) bazı bozukluklar dölleme kabiliyetleri ve doğal yoldan gebelik oluşturmak açısından önemli bilgiler verir. Sperm morfolojisi sıfır olup normal yolla gebe kalamamış  olan çiftlerde artık mikroenjeksiyon yoluyla gebelik ve canlı doğum sağlanmaktadır. Günümüzde mikroenjeksiyon ile gebelik sağlanablen erkeğe bağlı sorunlardan biri de spermin yapısal bozukluk taşımasıdır. Dolayısıyla morfolojinin bozuk olması ICSI açısından çok da önem taşımaz. Ancak bazı önemli yapı bozukluklarının oransal olarak ileri derecelerde olması, bu erkeklerin mikroenjeksiyon yöntemi ile bile çocuk sahibi olma şanslarının düşük olabileceğini gösterir. Örnek vermek gerekirse spermin baş yapısında küre şeklinde veya anormal büyük olarak gözlenmesi kısa kuyruk yapı bozukluğu gibi durumlarda spermlerin gebelik geliştirme oranları oldukça düşüktür.
Devamını Oku...
Sorunlarınızı hemen çözün
Randevu Alın