Üroloji & Androloji
Erkek Cinsel ve Üreme Sağlığı

Etkili Bir Baba Olmak İçin Yapmanız Gerekenler

Bir ebeveyn ve çocuk arasındaki iletişim düşünülenden çok daha erken başlar. Erken beyin gelişimi üzerine araştırmalar gösteriyor ki doğduğu andan itibaren çocukla doğru iletişim kurmak  onların duygusal ve bilişsel gelişimi açısından son derece önemli.
 
Babalara yardımcı olacağını düşündüğümüz etkili iletişim yollarını maddeler halinde paylaşıyoruz.

1-Kiminle iletişimde olduğunuzu unutmayın.
Çocuklarla, özellikle küçük çocuklar iletişim kurmak, beceri sabır ve anlayış gerektirir. Onların gelişimsel kapasitelerini gözetmeksizin, dil ve anlama yeteneklerinin üstünde gerçekçi olmayan beklentilerden kaçınmalısınız.
Onlarla iletişim kurarken fiziksel olarak aynı seviyede olun. Onların anlayabileceği anlama dilleri geliştirin. Örneğin onunla iletişim kurarken onun boyuna eğilerek, yüz yüze etkileşim geliştirebilirsiniz.

2-‘Sözsüz’ mesajlara dikkat edin.
Ebeveynler ve çocuklar sözsüz davranışlar yoluyla aslında çok güçlü mesajlar verirler. Yüz ifadeniz, vücut diliniz  ve kullandığınız ses tonu sözsüz iletişimin araçlarıdır.
Çocuklar her zaman kendilerini kelimeler ile ifade etmezler. Doğru iletişim kurmak ve onu anladığınızı hissettirmek için aynı şekilde çocuğunuzun da sözsüz mesajlarını iyi yorumlamalısınız.

 3-İyi bir dinleyici olun.
İyi bir dinleyici olmak etkili iletişimin olmazsa olmazıdır. Çocuğunuzun söyleyecekleri konusunda  istekli olun ve bunu ona hissettirin.
Aktif bir dinleyici olmak onun bakış açısına saygı duymak ve anlamaya çalışmak demektir. Vücut diliniz ve yaklaşımınızla fikirlerini önemsediğinizi hissettirin.

4-Sık sık iletişim kurun.
Çocuğunuzla kuracağınız iletişim güçlü olması için onunla sık sık ve düzenli olarak iletişim kurun. Sık iletişim kurmak onun ihtiyaçlarından haberdar olmanızı sağlar. Gelişimini sağlıklı bir şekilde gözlemleyebilme yetisi kazandırır.
Fırsatlar yaratın; kaliteli zaman geçirmek sohbet etmek için sadece ona özel anlar yaratın.

5-Onunla açık ve doğrudan iletişim yolunu seçin.
Çocukları ile iletişimde etkili olan Babalar net ve direkt olanlardır.
Söylediklerinizin açık ve anlaşılır olmasına dikkat edin. Kurduğunuz direk iletişim çocuğunuzun da dış dünya ile iletişim becerisini geliştirecektir.
 
 
6-‘Ben’ mesajı verin. 
Çocuklarınızla iletişim kurarken tehdit edici ve yargılayıcı olmayan bir tutum sergilemelisiniz. ‘Sen’ ile başlayan söylemler genellikle karşınızdaki kişi tarafından sizi  suçlayıcı ve yargılayıcı olarak konumlandırır. Bunun aksine ‘ben’ ile başlayan cümleler kurmak empati yaptığınızı hissettirir. Örneğin: ‘Sen  ödevine yeteri kadar zaman ayırmadın ve kötü not aldın’ demek yerine ‘Ben senin ödevinle ilgili daha çok çaba sarf edeceğini düşünüyorum’ demek olumlu ifadeler ile teşvik edici olmanızı sağlar.
 
 
7.Pozitifi vurgulayın.
Sorunlu olduğunu düşündüğünüz davranışları gidermek için mutlaka pozitifi vurgulayın. Olumsuz mesajlar onları yıkmak eğilimindedir oysa kullanacağınız pozitif mesajlar ilişki kurmak ve etkili iletişim yönünü seçmektir.
 

Varikosel Nedir, nasıl tedavi edilir ?
Varikosel Nedir, nasıl tedavi edilir ?
Vaikosel, testisin venöz yapısında oluşan ve doğuştan olan bir damarsal anomalidir. Yaşla birlikte ilerleyerek sperm yapım bozukluğuna neden olabilir. Çok ilerlemiş olgularda testis boyutlarında azalma ve testosteron yapımında bozukluklara neden olabilir. Bazı erkeklerde sperm yapım bozukluğu dışında testiste veya kasık bölgesinde ağrı olabilir. Genellikle sol testiste görülmekle birlikte her iki testistede olabilir. Dünya Sağlık Örgütü’nün 1992 yılındaki verilerine göre 9043 erkekte semen analizi incelemelerinde, sperm parametreleri bozuk olan erkeklerin %25’inde ve normal sperm parametrelerine sahip erkeklerin %12’sinde varikosel tespit edilmiştir. Başka bir çalışmada infertilite şikayeti ile başvuran erkeklerin %35-40’ında varikosel tespit edilmiştir. Teşhiste en önemli tanı yöntemi fizik muayenedir. Testise giden kord adı verilen damar ve sinir yapısının elle muayenesinde teşhis konulur. Muayenede öksürtme veya ıkındırma ile karın içi basıncı arttırılarak genişlemiş damar yapısının tanınması amaçlanır. Sadece ıkınma yoluyla hissedilen varikosel Grade 1, ayakta muayenede ıkınmadan hissedilen Grade 2 ve dışarıdan görülür düzeyde damar yapısının olduğu varikosel Grade 3 olarak adlandırılır. Doppler ultrasound ile varikosel araştırması muayenede tam olarak algılanamayan olgularda ayırıcı tanı olarak istenebilir. Amerikan Uroloji Derneğinin 2002 yılındaki toplantısında yalnız ultrasound ile tespit edilen varikoselin klinik açıdan bir anlamı olmadığı ve operasyona gerek olmadığı bildirilmiştir. Tedavide kasık bölgesinden yapılan mikroskobik cerrahi yöntem ile damarların bağlanmasıdır. Ameliyatta mikroskop kullanılması operasyonda damarların daha net olarak tanınmasını ve testisi besleyen arterin dikkatli bir şekilde korunmasını sağlar. Bu yöntemle  yapılan cerrahi müdahelelerde başarı şansı yüksek komplikasyon oranı düşüktür.
Devamını Oku...
Sperm İçin Toksik, Öldürücü Maddeler
Sperm İçin Toksik, Öldürücü Maddeler
Ph’ı düşük olan sıvılar ve kayganlaştırıcılar sperm için toksiktir yani öldürücüdür. Hodgin Lenfoma, testis tümörleri ve akut lenfositik lösemi (ALL) gibi genç yaşlarda görülen kanser hastalıklarının tedavisinde kullanılan kemoterapötik ilaçlar da şiddetli sperm yapım bozukluğuna yol açarlar. Sperm yapımından sorumlu olan hücreler radyasyona aşırı duyarlıdır. Yine kanser tedavisi için kullanılan radyoterapi de sperm yapımını geçici olarak durdurabilir veya tamamen yok edebilir. Vücuttaki tüm organlara olduğu gibi sigara ve alkolün düzenli ve aşırı miktarlarda alınması sperm yapımını bozar. Aşırı alkol alımı karaciğer ve hormonal dengeyi bozarak dolaylı olarak da sperm yapımı üzerinde negatif etki yapar. Sigara içerisindeki toksik maddeler yoluyla sperm hareketliliğinin üzerinde negatif etki yapar. IVF/ICSI tedavisine alınmadan önce (en az üç ay) çiftlerin sigara ve alkol kullanımını tamamen bırakmaları tavsiye edilmektedir.  Marihuana ve kokain gibi keyif verici maddeler de sperm yapımını bozar. Vücut geliştirmede veya sporcuların kullandığı androjen hormonu, sürekli radyasyona maruz kalmak (röntgen teknisyenleri), tarımda kullanılan böcek öldürücü ilaçlar veya sürekli sıcak ortamda çalışan kişilerde sperm kalitesi bozulabilir. Düzenli saunaya veya sıcak banyo (hot tubs, hamam) yapma alışkanlığı olanlarda da sperm kalitesinde (sayı ve harekette) bozulma görülebilir.
Devamını Oku...
Sperm Yapısı (morfoloji) Sıfır Olan Erkeğin Çocuğu Olur Mu?
Sperm Yapısı (morfoloji) Sıfır Olan Erkeğin Çocuğu Olur Mu?
Sperm yapısındaki (morfoloji) bazı bozukluklar dölleme kabiliyetleri ve doğal yoldan gebelik oluşturmak açısından önemli bilgiler verir. Sperm morfolojisi sıfır olup normal yolla gebe kalamamış  olan çiftlerde artık mikroenjeksiyon yoluyla gebelik ve canlı doğum sağlanmaktadır. Günümüzde mikroenjeksiyon ile gebelik sağlanablen erkeğe bağlı sorunlardan biri de spermin yapısal bozukluk taşımasıdır. Dolayısıyla morfolojinin bozuk olması ICSI açısından çok da önem taşımaz. Ancak bazı önemli yapı bozukluklarının oransal olarak ileri derecelerde olması, bu erkeklerin mikroenjeksiyon yöntemi ile bile çocuk sahibi olma şanslarının düşük olabileceğini gösterir. Örnek vermek gerekirse spermin baş yapısında küre şeklinde veya anormal büyük olarak gözlenmesi kısa kuyruk yapı bozukluğu gibi durumlarda spermlerin gebelik geliştirme oranları oldukça düşüktür.
Devamını Oku...
Sorunlarınızı hemen çözün
Randevu Alın