Üroloji & Androloji
Erkek Cinsel ve Üreme Sağlığı

Umudunuzu Kaybetmeyin

Umut her şeyi mümkün kılan, devam etme gücünü tetikleyen, sizi ve çevrenizi pozitif bir  enerji ile koruyan bir kalkandır aslında.

Umutlarımız  var oldukça hayal kurarız. Hayal kurdukça, çabalarız, çabaladıkça başarırız.

Umudumuzu kaybetmeme yolunda neler yapmalıyız?  
 
Kendinize Güvenin
Kendi gücünüzün farkında olmalısınız. Kendine inanmak başarının anahtarıdır. Unutmayın ki  başarısızlığın nedeni güvensizlik ya da benlik saygısı eksikliğidir.
Hatalarınızdan Ders Çıkarın
Kimse mükemmel değildir. Elbette hatalar yapacaksınız. Önemli olan yapılan hatalardan der çıkarmak. Yaşanılan süreçlerden sonra şapkanızı önünüze alın ve tüm süreci tekrar değerlendirin.
 
Çevrenizi pozitif insanlarla donatın
Küçük bir gülümseme hayatı değiştirir mi? Evet değiştirir. İlk önce  kendinizle başlayın. İnsanlara karşı samimi, güler yüzlü ve nazik olun. Etrafınızda da samimi, güler yüzlü ve nazik insanlar ile donatın. Etrafınızda sürekli olumsuz konuşan, hastalıktan dert yanan, bardağın boş tarafı hayatı kendine zindan eden insanlardan koşar adım uzaklaşın. Kimsenin sizin hayat enerjinizi düşürmesine izin vermeyin.
 
Pes Etmeyin
En iyi öğrenme süreci çabalamaktır. Çabalamak sizin hayatta olduğunuzun kanıtıdır. Arzu ettiğiniz  şeyler için çabalamak size hayat enerjisi verecek, hayatın algoritmasında  ruhunuzu dinamik tutacak ve başarıya götürecektir.
 
Sabırlı ve ısrarlı olun
Ne istediğiniz konusunda eminseniz ısrarlı ve sabırlı olun. Şunu unutmayın ki güzel olan hiç bir şeye kolay ulaşılmaz. En güzel anlar yoğun çabalar sonunda ulaştığımız mutluluklardır. 

 Kök hücreden sperm !
Kök hücreden sperm !
İnsan kök hücrelerinin (hPGC, human primordial germ cell) sperm ve yumurtayı oluşturan kök hücrelere dönüşümünün açıklanmasında önemli bir adım atıldı. Cambrige Üniversitesi kök hücre araştırma merkezi bölümü başkanı Prof. Dr. Azim Surani ve laboratuar ekibi bu konudaki yeni bulgularını Cell adlı bilimsel derginin Aralık 2014 sayısında yayınladılar. Kök hücrelerin embriyonun ilk oluşum aşamasında tüm organizmayı oluşturabilecek potansiyelleri mevcut iken, 4. günden sonra organları oluşturan hücrelere yani daha kısıtlı potansiyele sahip hücrelere dönüşüyorlar. Yapılan çalışmada erken dönemde bu kök hücrelerin yumurta ve spermi oluşturacak olan kök hücrelere veya diğer organları oluşturacak kök hücrelere dönüşümünün SOX17 adı verilen bir gen tarafından kontrol edildiği bulundu. Böylece erişkin bir erkekten elde edilen kök hücrelerin veya embriyonik kök hücrelerin olgun sperm hücresine dönüştürülmesi yolunda önemli aşamaların biri daha ortaya çıkarılmış oldu. (www.cell.com/cell/abstract/S0092-8674%2814%2901583-9?innerTabgraphical_S0092867414015839).
Devamını Oku...
İnsan Kök Hücrelerinden Spermin Öncül Hücreleri Elde Edildi
İnsan Kök Hücrelerinden Spermin Öncül Hücreleri Elde Edildi
Azoospermi yani menide hiç sperm olmama durumu toplumda %1, infertile erkeklerin yaklaşık %10 unda görülen bir durumdur. Üretim bozukluğu olan azoospermik erkeklerin yaklaşık olarak yarısında Mikro TESE dediğimiz operasyon tekniği ile sperm bulunabilirken, sperm bulamadığımız diğer yarısında ise hala günümüzde bir tedavi şansı bulunmamaktadır. California Üniversitesi’nde doktora sonrası araştırma yaptığım yıllarda tanıştığım bilim kadını Reijo Pera’nın yetişkin insan kök hücreleri ile yaptığı bir çalışması sperm üretimi olmayan erkekler için umut vaat ediyor. Pera ve arkadaşlarının Cell Reports dergisinin Mayıs 2014 sayısında yayınladığı bu çalışmada insan yetişkin kök hücrelerinin fare testisine yerleştirilmesiyle insan öncül sperm hücrelerine dönüştüğü gösterildi. Ancak daha ilk aşamalarında olan bu çalışma, sperm üretim bozukluğu olan erkeklerin cilt hücrelerinden elde edilen kök hücrelerin sperm üretim aşamalarındaki hücrelere kadar ilerleyebildiğini göstermek açısından önem taşımaktadır.
Devamını Oku...
Azospermi Hastaları Nasıl Çocuk Sahibi Olabilir?
Azospermi Hastaları Nasıl Çocuk Sahibi Olabilir?
İlaçla tedavi edemediğimiz azospermi hastalarının çocuk sahibi olmaları için günümüzdeki tek çözüm; Mikro TESE operasyonudur. Çünkü bu yolla testis dokularından elde edebileceğimiz spermleri, mikroenjeksiyon yoluyla eşlerinin yumurtalarına aktararak başarılı bir şekilde embriyo gelişimini ve gebeliği sağlayabiliyoruz. Genel olarak ortalamaya baktığımızda sperm bulma başarısı % 50 civarındadır. Ancak örneğin inmemiş testisi olan erkeklerde, buluğ çağından önce testis indirme operasyonu geçirmiş olanlarda ve testis boyutları iyi düzeylerde ise % 65-70 oranlarında sperm bulma şansımız var.  Geçmişte hiç şans tanınmayan, kromozom yapı bozukluğu olan erkeklerde bile bu yeni teknikle sperm elde etme oranımız ortalamalara yükseldi. Hatta 47,XXY klinefelter sendromu diye adlandırdığımız, genetik yapı bozukluğu olan erkeklerde bile testis dokusundan sperm bularak sağlıklı çocuk sahibi olmalarını sağlayabiliyoruz.
Devamını Oku...
Sorunlarınızı hemen çözün
Randevu Alın