Üroloji & Androloji
Erkek Cinsel ve Üreme Sağlığı

Hipogonadotropik hipogonadizm hastasının hikayesi...

Sizinle bu başarı hikayesini paylaşmak istiyorum. Yapılan değerlendirmelerinde azoospermi tespit edilmiş olan erkeğin bir üroloji uzmanı tarafından değerlendirilmesi ve erkek infertilite tedavisinin üroloji uzmanı tarafından yapılmasının ne kadar önemli olduğunu vurgulamak açısından çok önemli olduğunu düşünüyorum. Hipogonadotropik hipogonadizm teşhisi ile tedavisini düzenlediğim hastamın hikayesini kendi yazdıklarından aktaralım:

           ‘’Derdi  veren Rabbim dermanını da verir, yeter ki  istemesini ve sabretmesini  bilelim.’’

Defalarca devlet ve özel doktorlara gidip artık yorulma belirtilerinin başladığı bir dönemdi çünkü tek çözümün TESE olman ve o da olmaz ise senin çocuk sahibi olma ihtimalin bu günkü teknolojiye göre yok denilmişti, hem de alanında uzman diye bana önerilen doktorlardan duyduğum sözcüklerdi bunlar... TESE ameliyatı oldum ve sonuçta sperm bulunamamıştı. O andan itibaren benim içinde bulunduğum durumu ancak benim durumunda olanlar tam olarak anlayabilir benimde onlara naçizane tavsiyem sakın ama sakın ümidinizi yitirmeyin….

 2015 yılı ocak ayı  yani TESE ameliyatımdan 5 yada 6 ay sonra saat 23:30 civarı internette Dr. Emre Bey’in bir makalesini okuyordum ve anahtar kelimeyi defalarca okudum ‘menide hiç sperm hücresi olmayan bir bireyin’ dahi çocuk sahibi olma ihtimali var, ve o saatte Dr. Emre Bakırcıoğlu’nu araştırdım bir telefon numarasına ulaştım ve aradım. Telefon açıldı ve ucunda Dr. Emre Bey vardı derdimi anlattıktan sonra seni mutlaka muayene etmeliyim, İstanbul’a gelmemi söyledi  hiç vakit kaybetmeden gittim muayene etti, test yaptırdı ve sonunda düşüncesini söyledi senin belki doğal yolla bile çocukların olabilir ancak dediklerimi harfiyen uygulayacaksın ve en önemlisi en az bir yıl sabredeceksin! Ne kadar sevindim bilemezsiniz tedaviye o gün başladık, her ay sonu test yaptırıyorum ancak olumsuz yaklaşık sekiz ay sonra bir telefon geldi, Dr Emre Bey tebrikler, 2 adet sperm bulundu dedi. Ya rabbim ben ve eşim nasıl sevindik dua ettik şükürler olsun ve Dr. Emre Bey’in dediği gibi her ay sperm sayısı arttı. 1.5 yılın  sonunda sayı milyona ulaştı, ancak biz sabredemedik ve tüp bebek yaptırmak istediğimizi kendisine söyledik anlayışla karşıladı ve Dr. Süleyman Bey’le bizi görüştürdü takip eden ayda Dr. Süleyman Bey’inde her aşamasında elinden geleni yapması  ve Rabbimin inayetiyle müjdeli haberi aldık Allah’ım ne büyük mutluluk….

 Bizim durumumuzda olanlar varsa onlardan ricam sakın ama sakın ümidinizi kaybedip vazgeçmeyin  inanıyorum ki Rabbim sizin karşınıza da birilerini çıkaracaktır yeter ki sabredin ve ona sığının.

           Saygılarımla…


 Kök hücreden sperm !
Kök hücreden sperm !
İnsan kök hücrelerinin (hPGC, human primordial germ cell) sperm ve yumurtayı oluşturan kök hücrelere dönüşümünün açıklanmasında önemli bir adım atıldı. Cambrige Üniversitesi kök hücre araştırma merkezi bölümü başkanı Prof. Dr. Azim Surani ve laboratuar ekibi bu konudaki yeni bulgularını Cell adlı bilimsel derginin Aralık 2014 sayısında yayınladılar. Kök hücrelerin embriyonun ilk oluşum aşamasında tüm organizmayı oluşturabilecek potansiyelleri mevcut iken, 4. günden sonra organları oluşturan hücrelere yani daha kısıtlı potansiyele sahip hücrelere dönüşüyorlar. Yapılan çalışmada erken dönemde bu kök hücrelerin yumurta ve spermi oluşturacak olan kök hücrelere veya diğer organları oluşturacak kök hücrelere dönüşümünün SOX17 adı verilen bir gen tarafından kontrol edildiği bulundu. Böylece erişkin bir erkekten elde edilen kök hücrelerin veya embriyonik kök hücrelerin olgun sperm hücresine dönüştürülmesi yolunda önemli aşamaların biri daha ortaya çıkarılmış oldu. (www.cell.com/cell/abstract/S0092-8674%2814%2901583-9?innerTabgraphical_S0092867414015839).
Devamını Oku...
İnsan Kök Hücrelerinden Spermin Öncül Hücreleri Elde Edildi
İnsan Kök Hücrelerinden Spermin Öncül Hücreleri Elde Edildi
Azoospermi yani menide hiç sperm olmama durumu toplumda %1, infertile erkeklerin yaklaşık %10 unda görülen bir durumdur. Üretim bozukluğu olan azoospermik erkeklerin yaklaşık olarak yarısında Mikro TESE dediğimiz operasyon tekniği ile sperm bulunabilirken, sperm bulamadığımız diğer yarısında ise hala günümüzde bir tedavi şansı bulunmamaktadır. California Üniversitesi’nde doktora sonrası araştırma yaptığım yıllarda tanıştığım bilim kadını Reijo Pera’nın yetişkin insan kök hücreleri ile yaptığı bir çalışması sperm üretimi olmayan erkekler için umut vaat ediyor. Pera ve arkadaşlarının Cell Reports dergisinin Mayıs 2014 sayısında yayınladığı bu çalışmada insan yetişkin kök hücrelerinin fare testisine yerleştirilmesiyle insan öncül sperm hücrelerine dönüştüğü gösterildi. Ancak daha ilk aşamalarında olan bu çalışma, sperm üretim bozukluğu olan erkeklerin cilt hücrelerinden elde edilen kök hücrelerin sperm üretim aşamalarındaki hücrelere kadar ilerleyebildiğini göstermek açısından önem taşımaktadır.
Devamını Oku...
Azospermi Hastaları Nasıl Çocuk Sahibi Olabilir?
Azospermi Hastaları Nasıl Çocuk Sahibi Olabilir?
İlaçla tedavi edemediğimiz azospermi hastalarının çocuk sahibi olmaları için günümüzdeki tek çözüm; Mikro TESE operasyonudur. Çünkü bu yolla testis dokularından elde edebileceğimiz spermleri, mikroenjeksiyon yoluyla eşlerinin yumurtalarına aktararak başarılı bir şekilde embriyo gelişimini ve gebeliği sağlayabiliyoruz. Genel olarak ortalamaya baktığımızda sperm bulma başarısı % 50 civarındadır. Ancak örneğin inmemiş testisi olan erkeklerde, buluğ çağından önce testis indirme operasyonu geçirmiş olanlarda ve testis boyutları iyi düzeylerde ise % 65-70 oranlarında sperm bulma şansımız var.  Geçmişte hiç şans tanınmayan, kromozom yapı bozukluğu olan erkeklerde bile bu yeni teknikle sperm elde etme oranımız ortalamalara yükseldi. Hatta 47,XXY klinefelter sendromu diye adlandırdığımız, genetik yapı bozukluğu olan erkeklerde bile testis dokusundan sperm bularak sağlıklı çocuk sahibi olmalarını sağlayabiliyoruz.
Devamını Oku...
Sorunlarınızı hemen çözün
Randevu Alın