Üroloji & Androloji
Erkek Cinsel ve Üreme Sağlığı

FSH Yüksekliğinin Mikro TESE ile Sperm Bulma Etkisi

Son 15 yıllık süre içerisinde özellikle erkek infertilitesi üzerinde yoğunlaşarak azoospermik erkeklerin çocuk sahibi olmalarına yardımcı olmaya çalıştım. Üretim bozukluğuna bağlı azoospermik erkeklerde mikro TESE operasyonu öncesinde hastaların klinik verilerinden yola çıkarak sperm bulma ihtimalini bilme şansımız var mı sorusuna cevap aradım.
 
Bu süre boyunca, hasta bilgilerini değerlendirdiğimde istatistiksel olarak hiçbir klinik bulgunun (Y kromozom mikrodelesyonu haricinde) spermin var veya yok olduğu konusunda ön bir bilgi vermediğini tespit ettim.
 
Son zamanlarda hastalarımda acaba FSH yüksekliği sperm bulma başarısını etkiler mi sorusu ile sık karşılaşmaktayım. Özellikle bu nedenle  size yakın zamanda operasyonunu gerçekleştirdiğim bir hastamın hikayesinden bahsetmek istiyorum:
 
23 yıllık evli ve 49 yaşında olan hastamla ikinci kez buluşuyordum. Bundan 3-4 yıl önce görüştüğümüzü ve çeşitli sebeplerden ötürü yapılan incelemeler sonucunda önerdiğim mikro TESE operasyonunu gerçekleştirmek için gelemediğini söyledi. İstanbul dışından geldiği için de işlerini ayarlamasının zaman aldığını belirtti.
Duodenum ülseri operasyonu dışında hiç operasyon geçirmemişti. Çocuk sahibi olma dışında hiçbir sağlık problemi yoktu. Üç kız kardeşinin ve iki erkek kardeşinin çocuk sahibi olduklarını, ailede sadece kendisinin çocuğu olmadığını belirtti.
Birçok kez yapılan sperm analizleri azoospermi olduğunu gösteriyor ve yakın zamanda yapılan hormon analizlerinde testosteron değerleri normal olmasına rağmen FSH 58 IU/ml yani normal değerlerin çok üzerinde olduğu görülüyordu. Genetik testlerde de üretim bozukluğuna yol açabilecek bir duruma rastlanmıyordu. Genital muayenesinde testis boyutları normal boyutlara yakın olduğu ve ileri derecede gelişim geriliği göstermediğini tespit ettim.
Çıkan bu sonuçlar doğrultusunda nasıl bir yol izlememiz gerektiğini soran hastama; mikro TESE ile sperm araştırma işlemi yapmamız gerektiğini söyledim. Bir an duraklayıp bu FSH değerinin düşürülmesi için neden tedavi önermediğimi sordu. Bugüne kadar okuduğum araştırmalardan ve kendi hastalarımdan edindiğim tecrübelerden buna gerek olmadığı ve FSH değerinin ne olursa olsun sperm bulmada veya sperm üretmede önemli rol oynamadığını bildiğimi söyledim. Bu cevabı 3-4 yıl öncede vermiş olmalıyım ki, hiç düşünmeden operasyonu yapalım dedi ve öncelikle kendisinin operasyona girmek istediğini, sperm bulunursa dondurulmasını istiyorum dedi. 
Mikro TESE operasyonu için gün belirledik. Operasyon günü hastamın eşi ile karşılaştığımda, size güveniyoruz Emre Bey dedi; her türlü sonuç için hazırlıklı olmalıyız, hakkınızda hayırlısı olsun diyerek karşılık verdim. Aslında içimde, bunca süredir operasyon gerçekleştiren bir doktor olarak; hastalarımda sperm üretimi olup olmadığını testis dokusu örneklerini almadan hala bilemiyor olmanın sıkıntısı vardı.
Mikro TESE operasyonunda  teknik olarak rutin işlemleri geçtikten sonra araştırmaya devam ederken tüm tarama alanlarında tubul yapılarının ileri derecede ince olduğunu gördüm. Arka plandaki tubulleri görebilmek için diseksiyon (ayrıştırma veya açma) yaptığımda ise hep aynı özellikteki tubul yapıları karşımıza çıktı. Testisin dip kısımlarına geldiğimizde küçük bir bölgede minik bir genişlemiş tubul dikkatimi çekti. O bölgede yaptığım diseksiyondan aradığım bulmak istediğim yapıda tubullerle karşılaştık. Bu bölgedeki genişlemiş tubulleri toplayıp hemen değerlendirmek üzere IVF laboratuvarında bekleyen embriyolog arkadaşıma gönderdik. Onlar gönderdiğim dokularda sperm olup olmadığını araştırırken yine başka bir bölgede genişlemiş tubulleri tespit ettim ve tüp bebek laboratuvarına göndermek üzere topladım. Bu sırada laboratuvardan embriyolog sperm hücreleri gördüğünü ve hatta 1 hareketli sperm gördüğünü de bildirdi. Hastamızın spermlerini donduracağımızdan birden fazla denemeye yetecek kadar sperm elde ettiğimizden IVF laboratuvarınca bilgilendirildikten sonra işleme diğer testise geçmeden son verdik.
Hastanın eşine sperm bulunduğu ve kendisinin tüp bebek işlemi için hazırlıklara başlayabileceği müjdesini verdiğimde gözlerindeki mutluluğu görmek yaptığım işin en büyük ödülüydü.
Sonuç olarak hikayesini paylaştığım bu hastamda olduğu gibi, Klinefelter sendromlu bir başka gurup azospermik erkekte de FSH seviyeleri çok yüksek olmasına rağmen sperm bulma başarımız olduğunu bilmelerini isterim. Bu nedenle FSH ile sperm elde edilip edilemeyeceği tartışmasına cevaben, bu değerlerin yüksek olmasının sperm bulmada bir etkisinin olmadığını bir kez daha vurgulamak istiyorum.
 
Çocuk sahibi olmanın çetrefilli yollarından geçen bütün çiftler için umudun hep onlarla olmasını diliyorum.

 Kök hücreden sperm !
Kök hücreden sperm !
İnsan kök hücrelerinin (hPGC, human primordial germ cell) sperm ve yumurtayı oluşturan kök hücrelere dönüşümünün açıklanmasında önemli bir adım atıldı. Cambrige Üniversitesi kök hücre araştırma merkezi bölümü başkanı Prof. Dr. Azim Surani ve laboratuar ekibi bu konudaki yeni bulgularını Cell adlı bilimsel derginin Aralık 2014 sayısında yayınladılar. Kök hücrelerin embriyonun ilk oluşum aşamasında tüm organizmayı oluşturabilecek potansiyelleri mevcut iken, 4. günden sonra organları oluşturan hücrelere yani daha kısıtlı potansiyele sahip hücrelere dönüşüyorlar. Yapılan çalışmada erken dönemde bu kök hücrelerin yumurta ve spermi oluşturacak olan kök hücrelere veya diğer organları oluşturacak kök hücrelere dönüşümünün SOX17 adı verilen bir gen tarafından kontrol edildiği bulundu. Böylece erişkin bir erkekten elde edilen kök hücrelerin veya embriyonik kök hücrelerin olgun sperm hücresine dönüştürülmesi yolunda önemli aşamaların biri daha ortaya çıkarılmış oldu. (www.cell.com/cell/abstract/S0092-8674%2814%2901583-9?innerTabgraphical_S0092867414015839).
Devamını Oku...
İnsan Kök Hücrelerinden Spermin Öncül Hücreleri Elde Edildi
İnsan Kök Hücrelerinden Spermin Öncül Hücreleri Elde Edildi
Azoospermi yani menide hiç sperm olmama durumu toplumda %1, infertile erkeklerin yaklaşık %10 unda görülen bir durumdur. Üretim bozukluğu olan azoospermik erkeklerin yaklaşık olarak yarısında Mikro TESE dediğimiz operasyon tekniği ile sperm bulunabilirken, sperm bulamadığımız diğer yarısında ise hala günümüzde bir tedavi şansı bulunmamaktadır. California Üniversitesi’nde doktora sonrası araştırma yaptığım yıllarda tanıştığım bilim kadını Reijo Pera’nın yetişkin insan kök hücreleri ile yaptığı bir çalışması sperm üretimi olmayan erkekler için umut vaat ediyor. Pera ve arkadaşlarının Cell Reports dergisinin Mayıs 2014 sayısında yayınladığı bu çalışmada insan yetişkin kök hücrelerinin fare testisine yerleştirilmesiyle insan öncül sperm hücrelerine dönüştüğü gösterildi. Ancak daha ilk aşamalarında olan bu çalışma, sperm üretim bozukluğu olan erkeklerin cilt hücrelerinden elde edilen kök hücrelerin sperm üretim aşamalarındaki hücrelere kadar ilerleyebildiğini göstermek açısından önem taşımaktadır.
Devamını Oku...
Azospermi Hastaları Nasıl Çocuk Sahibi Olabilir?
Azospermi Hastaları Nasıl Çocuk Sahibi Olabilir?
İlaçla tedavi edemediğimiz azospermi hastalarının çocuk sahibi olmaları için günümüzdeki tek çözüm; Mikro TESE operasyonudur. Çünkü bu yolla testis dokularından elde edebileceğimiz spermleri, mikroenjeksiyon yoluyla eşlerinin yumurtalarına aktararak başarılı bir şekilde embriyo gelişimini ve gebeliği sağlayabiliyoruz. Genel olarak ortalamaya baktığımızda sperm bulma başarısı % 50 civarındadır. Ancak örneğin inmemiş testisi olan erkeklerde, buluğ çağından önce testis indirme operasyonu geçirmiş olanlarda ve testis boyutları iyi düzeylerde ise % 65-70 oranlarında sperm bulma şansımız var.  Geçmişte hiç şans tanınmayan, kromozom yapı bozukluğu olan erkeklerde bile bu yeni teknikle sperm elde etme oranımız ortalamalara yükseldi. Hatta 47,XXY klinefelter sendromu diye adlandırdığımız, genetik yapı bozukluğu olan erkeklerde bile testis dokusundan sperm bularak sağlıklı çocuk sahibi olmalarını sağlayabiliyoruz.
Devamını Oku...
Sorunlarınızı hemen çözün
Randevu Alın