Üroloji & Androloji
Erkek Cinsel ve Üreme Sağlığı

Değerlendirme

Geçmişle ilgili sorgulama
Geçmişle ilgili sorgulama
Cinsel birleşme sıklığı, masturbasyon, ilişki sırasında pozisyonlar gebe kalmayı etkiler mi? Eğer çok sıklıkla (her gün) cinsel ilişkiye giriliyor veya masturbasyon uygulanıyorsa, testislerdeki sperm yapımı yetersiz kalabilir ve dışarı atılan sperm sayısında azalma oluşabilir. 2-3 gün ara ile boşalmanın sperm sayısında azalmaya yol açmayacağı tespit edilmiştir.
devamı
Fiziksel muayene
Fiziksel muayene
Fiziksel muayenede genital organlar dışında nelere dikkat edilir? Genel fiziksel görünüm (boy, kilo dağılımı) ve vucut kıllanması hormonal düzey hakkında bilgi verir. Jinekomasti (göğüslerde büyüme) olup olmadığı ve süphelenilen durumlarda (testis tümörü) lenf düğümleri incelenerek metastaz olup olmadığı araştırılır.
devamı
Sperm analizi
Sperm analizi
Semen analizinin yapılaması için örnek nasıl verilmelidir? Genel olarak semen örneğini toplamak için masturbasyon yoluyla geniş ağızlı ve steril bir kap içerisinde meninin toplanması gerekir. Masturbasyon yoluyla örnek veremeyen kişilerin özel bir prezervatif ile eşi ile ilişkiye girerek meni örneği alınabilir.
devamı
Hormonal incelemeler
Hormonal incelemeler
İnfertil erkekte birinci de etkili hormonlar nelerdir? İnfertil erkekte hipotalamus-hipofiz-testisten salgılanan hormonlar sperm yapımını etkileyen hormonlardır. Bu nedenle FSH, LH, ve T. Testosteron düzeyleri kontrol edilmelidir. Eğer T. testostreron düzeyi düşük LH ve FSH normal ise prolaktin düzeyini kontrol etmek gerekir.
devamı
Genetik incelemeler
Genetik incelemeler
Genetik incelemeler Erkek infertilitesinin değerlendirilmesinde genetik inceleme önemi nedir? Sperm yapımı ve olgunlaşması, fertilizasyon ve erken embriyo safhalarında moleküler düzeyde açıklanması gereken pek çok soru henüz cevaplanamamıştır.
devamı