Üroloji & Androloji
Erkek Cinsel ve Üreme Sağlığı

Azoospermia (Azospermi)

Azoospermia (Azospermi) nasıl tespit edilir?
Spermiogramda tespit edilir. Ancak sadece bir spermiogram sonucuna bakarak ve santrifüj sonrası oluşan çökeleği incelemeden bu teşhisi koymak doğru değildir. 3-5 günlük cinsel perhiz yapılarak, en az 15-20 gün ara ile bakılan 2-3 spermiogram sonrası hiç sperm hücresi görülmemiş ise azospermi (azoospermia) tanısı konulur.

Azospermi tespit edilen erkekte sperm çıkışı olabilir mi?
%15-20 oranında daha önce azospermi teşhis edilmiş olan erkeklerde arada sırada az sayıda da olsa sperm çıkışı olduğu tespit edilebilir. Kriptozospermi (cryptozoospermia), virtual azospermi veya şiddetli OAT gibi adlandırılan bu durumun tespiti için aralıklı olarak semen analizi ve santrifüj sonrasına bakmak gerekir.
 

Tıkanıklığa bağlı sperm yokluğu (Obstrüktif azoospermia)
Tıkanıklığa bağlı sperm yokluğu (Obstrüktif azoospermia)
Tıkanıklığa bağlı sperm yokluğu ne oranda görülür? 1997 WHO değerlendirmesine göre erkekte infertilite nedenleri arasında tıkanıklığa bağlı sperm yokluğu %1,5 olarak belirtilmiştir. Tıkanıklık hangi bölgelerde olabilir?
devamı
Tıkanıklığa bağlı olmayan (Nonobstrüktif ) azospermi
Tıkanıklığa bağlı olmayan (Nonobstrüktif ) azospermi
Tıkanıklığa bağlı olmayan (Nonobstrüktif ) azospermi Ejakülatta hiç sperm olmaması hali (azospermi) üretimde yani testisin kendisine ait bir problemden kaynaklanıyorsa bu duruma tıkanıklığa bağlı olmayan azospermi veya nonobstrüktif azospermi (NOA) adını vermekteyiz. Üreme sağlığı konusunda uzman bir üroloğun değerlendirmesi sperm üretim bozukluğunun nedenleri araştırılmalıdır.
devamı